İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Açıköğretim Sınavları
  3. Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalıdır ?
Trendlerdeki Yazı

Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalıdır ?

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanmalıdır ?

Ders çalışma programını nasıl hazırlamalıyım ve bu çalışma programını neye göre hazırlamalıyım ? Bu makalemizde bu konuyu ele alacağız sevgili öğrenci arkadaşlar.

Ders Çalışma Programı Nasıl Olmalıdır ?

Ders programı hazırlarken öğrencinin ağırlık vereceği dersler ön planda tutulmalıdır. Öğrenci hangi dersin hangi konusundan kendini eksik gördüğünü belirlemeli daha sonra bunu programa koymalıdır. Bu programlar sürekli değişkenlik göstermektedir arkadaşlar. Öğrenciler sürekli olarak bir çalışma programı arayışı içindedirler. Zaten bir öğrencinin ders çalışma programını bir haftadan uzun sürdürdüğünü görmedim şuana kadar. Öğrenci sürekli programını güncellemektedir. Şöyle düşünün sabah kahvaltısını aynı saatte her gün yapıyor musunuz ya da akşam yemeğini her gün aynı saatte yiyebiliyor musunuz ? İşte en büyük sorun bir öğrencinin bu programı sürekli değiştirmesi zaten buna uymasını bekleyemezsiniz öğrencinin. Dersi planlı bir şekilde çalışmalısınız ve bunun sonucunda ne kadar yol aldığınızı görecek ve ona göre yeniden programı şekillendireceksiniz.

Planlı, programlı, verimli bir ders çalışmak için öncelikle hedeflerinizi belirlemelisiniz. Hedefinizi yüksek seçmekte her zaman fayda vardır. Bunu şu şekilde açıklayabiliriz. Hedefiniz ne kadar yüksek olursa girdiğiniz sınavda hedefiniz gelmedi ise ona yakın bir yer kazandı iseniz bu ilk başta hedefinizi yüksek tuttuğunuz için aslında size artı olarak bir kazanım sağlamaktadır. Siz hedefinizi ilk başta yüksek seçtiğiniz için girdiğiniz gerçek sınavda aslında istediğiniz yer gelmiştir bunun neden yukarıda da belirttiğimiz gibi hedefinizi yüksek tutmanızdır. Bunu sakın unutmayın arkadaşlar bu sizi daha çok etkin bir şekilde verimli ders çalışmaya götürecektir. Hemen çalışmaya başlamadıysanız şimdi evet ben çalışmaya başlıyorum deyip oturup ve eksik konularınızı gözden geçirin, eksik konularınıza çalışıp eksikliklerinizi tamamlayıp sürekli olarak bol soru çözüp konuyu pekiştirin. Başarı şimdi diyenlerindir. Sınavlarınızda ders çalışıyoruz ailesi olarak başarılar dileriz.

Yorum Yap

Sende Düşünceni Paylaş