İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üniversite Sınavı
  3. Hukuk Fakültesini Matematik olmadan kazanmak

Hukuk Fakültesini Matematik olmadan kazanmak

Hukuk Fakültesini Matematik olmadan kazanmak

Merhaba arkadaşlar

Bu yazımızda eşit ağırlık alanında en çok rağbet gören bölümler arasında gösterilen Hukuk Fakültesi konulu makaleyi ele alacağız. Hukuk Fakültesini kazanmak isteyen fakat matematik konusunda problem yaşayan bir çok arkadaşımız var. Bu durum belki kendileri açısında zor yapamıyor olmak ya da belli bir noktaya kadar yapıyor ama yetmiyor diyen arkadaşlar da var. Bu makalemizde Hukuk Fakültesini Matematik olmadan kazanmak nasıl olur onu anlatmaya çalışacağız.

Hukuk Fakültesini Matematik olmadan kazanmak
Hukuk Fakültesini Matematik olmadan kazanmak

Hukuk Fakültesi eşit ağırlık bölümlerinden olup 2021 yılı için açılan kontenjan sayısı ise bu bölüm için ilk 100’e girebilmektir. Hukuk Fakülteleri hemen hemen bütün illerde bulunmakta olup 5 yıl süreli bir eğitimdir. Hukuk fakültesi için hem temel yeterlilik testi hem de alan yeterlilik testine girmeniz gerekmektedir. Temel yeterlilik testinde cevaplandıracağınız Türkçe, Matematik, Sosyal ve Fen Bilimlerinden toplamda 120 soru gelmektedir. Alan yeterlilik testinden ise cevaplandıracağız toplam 80 soru bulunmaktadır. 40 Sosyal Edebiyat bölümü ve 40 Matematik bölümü olmak üzere 80 soru sorulmaktadır.

Biliyorsunuz eşit ağırlıkta matematik sorularını yapanlar çok puan almaktadır yani matematik netleri eşit ağırlık için bulunmaz bir fırsattır. Genel olarak Hukuk Fakültesini isteyen arkadaşlar matematik sorularını ne kadar çok yaparsa binlerce kişinin önüne geçebilmek hayal bile değil. Yalnız bu bölümü isteyen fakat bir türlü matematik dersini tam olarak yapamayan öğrenci arkadaşlar için se şöyle bir önerimiz var.

İlk testlerde sorulan Türkçe, Sosyal ve Fen bilimlerinden ne kadar net bırakırlarsa ve ayrıca ikinci bölüm olan AYT bölümünden Edebiyat Sosyal’den ne kadar çok doğru yaparlarsa net sayıları o kadar çok artıyor bunun yanında çok azda olsa bildikleri matematik sorularını cevaplandırarak özel veya vakıf üniversitelerinden birinde Hukuk Fakültesini okuma imkanına sahip olabilirler fakat şu durum hiçbir zaman unutulmamalıdır ki puana göre değil başarı sıralamasına göre alım gerçekleştirilmektedir.

Yani başarı sıralamanız ne kadar yüksek olursa sizin istediğiniz bölüme girebilme şansınız da o kadar yüksektir. Derslerinize sıkı bir şekilde çalışmayı unutmayın. Bildiğiniz konulara ağırlık vererek o konuda testlerden çok az yanlış ya da hiç yanlış yapmamaya özen gösterin. Bildiğiniz konularda soru çözmek ve o konuya tam hakim olabilmek sizin elinizde.

Hayatta her zaman başarılı olmanız dileğiyle. İyi çalışmalar.

Yorum Yap

Sende Düşünceni Paylaş