İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Açıköğretim Sınavları
  3. Nasıl Ders Çalışmalıyız ? Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?
Trendlerdeki Yazı

Nasıl Ders Çalışmalıyız ? Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Ders çalışma sorunu genel olarak öğrenciler arasında pek önemsenmese de aslında çok önemli bir konudur arkadaşlar. Öncelikle ders çalışmaya başlamak için kitabınızı kalem ve defterinizi masanın üzerine koyup ben bugün çalışmaya başlayacağım diye kendinize telkinde bulunun.

Nasıl ders çalışmalıyız

Ders çalışma sorunu genel olarak öğrenciler arasında pek önemsenmese de aslında çok önemli bir konudur arkadaşlar. Öncelikle ders çalışmaya başlamak için kitabınızı kalem ve defterinizi masanın üzerine koyup ben bugün çalışmaya başlayacağım diye kendinize telkinde bulunun. Daha sonra kendinize özel bir çalışma programı yapın ve bu çalışma programına uyun. Bu çalışma programını uzun süre götüremeyeceğinizi fark edeceksiniz zaten. Daha sonra sürekli olarak çalışma programınızı değiştirmeye başlayacaksınız. Aslında asıl amacımız kendimize verimli, disiplinli bir çalışma ortamı hazırlamak ve rahat bir ortamda bunu sürdürmektedir.

Nasıl ders çalışmalıyız ? Ders çalışırken nelere dikkat etmeliyiz ?

Nasıl Ders Çalışmalıyız ? Ders Çalışırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Ders çalışma isteğiniz mutlaka olmak zorundadır. Ders çalışma isteğiniz olmadığı zaman kendinizi ders çalışmaya zorluyormuşsunuz ve bunu yapmaya mecburmuşsunuz gibi hissedebilirsiniz bu da sizin ders çalışma isteğinizi ortadan kaldırır ve verimli bir ders çalışmayı engelleyecektir. Birinci kuralımız ders çalışma isteğinizin olmasıdır. İkinci kuralımız sabırdır. Sabırlı olmak aslında sadece ders çalışma noktasında değil hemen hemen bütün yapacağımız işlerde sabırlı davranmak sabır göstermek bizi başarıya ulaştırır. Sabır göstererek ders çalışmaya başladığınız zaman emin olun bütün çalışmanızın karşılığını fazlası ile alacaksınız. Üçüncü altın kuralımız ise azimdir. Azimli olmak çalışmamıza başarı katacaktır. Çalışmalarımızda bu üç altın kuralı uyguladığımız zaman inanın gerçekten başarıya ulaşmak başarılı olmak içten bile değildir yeter ki bu kurallara ve çalışma programınıza uyun ve bunun sonucunda başarının geldiğini göreceksiniz.

Ders çalışma sırasında molalar verin. 1 saat çalışmaya 10 – 15 dakika mola verin. Hangi dersten başlayacağınız noktasında öncelikle plan program çerçevesinde uygulayın ve eksik olan eksik gördüğünüz derslerden başlayıp önceliği onlara verin. Ders çalışma esnasında bol bol not tutun bu not almanız sizi daha da motivelendirecektir. Uzun uzun not almayın kısa kısa ve önemli gördüğünüz yerleri not alın. Başarıyı yakalamak ve başarılı olmak için bu ve bunlar gibi bir çok önemli noktada sabır, azim ve disiplin sizi başarıya ulaştıracaktır. Sınavlara hazırlanan bütün öğrenci arkadaşlara ders çalışıyoruz ailesi olarak başarılar dilerim.

Yorum Yap

Sende Düşünceni Paylaş