İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Açıköğretim Sınavları
  3. Öğrenciler için Rehberlik Eğitim Nasıl Yapılmalıdır ?
Trendlerdeki Yazı

Öğrenciler için Rehberlik Eğitim Nasıl Yapılmalıdır ?

Öğrenciler için Rehberlik Eğitim Nasıl Yapılmalıdır ?

Öğrenci arkadaşlarımız ders çalışırken bir anda ders çalışmayı bırakabilir bu çok normaldir. Ders çalışırken bir anda bıkkınlık gelir, ya da konu zor gelebilir o an ben yapamıyorum deyip ders çalışmayı bırakır. İşte bu ve bu gibi durumlarda öğrencilere rehberlik nasıl yapılmalıdır ? Nasıl ders çalışmaya tekrar geri dönülmelidir bugünkü makalemizde bu konuyu ele alacağız arkadaşlar.

Rehberlik Eğitim Nasıl Olmalıdır ?
Öğrenciler için Rehberlik Eğitim Nasıl Yapılmalıdır ?

Öğrenciler için Rehberlik Eğitim Nasıl Yapılmalıdır ?

Ders çalışırken dersi bir anda bırakma, konunun zor gelmesi, konuyu tam olarak anlayamadan soru çözmeye geçip ders çalışmayı bırakmak bütün öğrencileri için hemen hemen aynıdır. Hatta bazen sınava haftalar kala ben sınava girmek istemiyorum, girsem de başarılı olamam diyen öğrenciler de vardır mutlaka. Bu gibi durumlarda aslında öğrenci arkadaşların o an sabır göstermesi çok önemli bir durumdur. Sabırlı olunması çok önemlidir. Bu konuda rehberlik eğitim öğrenciyi derse yakınlaştırmak adına büyük önem arz etmektedir. Rehberlik eğitiminde asıl amaç öğrencinin moralinin yükselmesi ve öğrenciye sabır yolunun gösterilmesidir. Öğrencinin o an bıraktığı derse tekrardan dört elle sarılmasıdır. Öğrenciye hitaben ” Sen azimli ve sabırlı birisin. Bence bırakmamalısın, sen eğer bırakıyorsan seninle yarışan diğer adayların senin önüne geçmesini sağlıyorsun ama bırakmazsan sen onların önüne geçeceksin ve sınavda istediğin hedefe çok rahat ulaşabileceksin” gibi cümleler kurulmalıdır. Kesinlike öğrencinin motivasyonun kıracak onu ders çalışmaya götürmeyecek hiçbir söz, kelime ve cümle kurulmamalıdır.

Ders çalışma motivasyon eksikliği nasıl giderilmelidir ?

Öğrencinin o an motivasyon eksikliği varsa ara verilmesi gayet yerinde bir seçim olacaktır. Öğrenci kendisine rehberlik eden kişi ile çok rahat konuşmalı herşeyi en ince ayrıntısına kadar anlatmalıdır. Konuyu anlamama, soruyu çözememe vb gibi konularda sürekli rehberlik eğitim almalıdır. Üniversite, Liselere Giriş Sınavı, Kpss sınavı ve benzer sınavlara çalışan öğrencilerin hemen hepsinde görülen motivasyon eksikliği ve başaramama hissini doğru bir şekilde kıracak ve onu ders çalışmaya yönlendirecek her türlü konuşmalar öğrenci için artı bir puan kazandıracaktır. Bazen öğrenciler her hafta deneme sınavlarına girerler. Bu denemeler genelde iyidir fakat öğrenci psikolojisi bunu bu yönde anlamaz. Bir öğrencinin ilk hafta deneme sonucu puanı 90 ise diğer hafta 75 ise bu öğrencinin motivasyonunu kıracaktır. Fakat burada önemli olan ona rehberlik eden kişinin bu motivasyonunun kırılmasının önlenmesi ve onu daha da yüksek puan almaya yönlendirecek azim ve sabır yolunu göstermesidir. Bunu daha da ayrıntılı olarak makale yazılarımızda ele alacağız.


Sevgili öğrenci arkadaşlar, gireceğiniz bütün sınavlarda sizlere ders çalışıyoruz ailesi olarak başarılar dileriz.

Yorum Yap

Sende Düşünceni Paylaş