İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üniversite Sınavı
  3. Paramedik (Acil Tıp Teknisyenliği)

Paramedik (Acil Tıp Teknisyenliği)

Paramedik (ATT) Acil Tıp Teknisyenliği

Paramedik (Acil Tıp Teknisyenliği) yani genel de halk arasında daha çok öğrencilerin deyimi ile ATT. Üniversite de bu bölümü okumak için can atan milyonlarca genç var. Özellikle bayanların çok gözde mesleği olan acil tıp teknisyenliği bölümü TYT yani temel yeterlilik sınavından alım yapmaktadır. Açıklama ve ayrıntılar yazımızın devamındadır.

Paramedik (ATT) Acil Tıp Teknisyenliği
Paramedik (ATT) Acil Tıp Teknisyenliği

Acil Tıp Teknisyenliği

Acil Tıp Teknisyenliği hastalara anında müdahale etmek, hastanın nabzını ölçmek, serum takmak, iğne yapmak, yaralara pansuman yapmak, kalp masajı yapmak gibi birçok görevi bulunmaktadır. Özellikle bu mesleği yapacak olan kişilerin soğukkanlı olması ve temizliğe önem vermesi gerekmektedir.

Paramedik olmak için hangi bölümü okumalıyım

Paramedik ( Acil Tıp Teknisyeni) olabilmek için öncelikle sağlık meslek lisesini bitirmek gerekmektedir. Devlete ait herhangi bir sağlık meslek lisesini bitirdikten sonra lise mezunu olarak görev yapmak istemeyenler öncelikle temel yeterlilik sınavına girmesi ve o bölümün yeterli puanını almasının ardından göreve önlisans mezunu olarak başlayabilirler. Eğer lisans mezunu olarak görev yapmak istiyorsa kişi alan yeterlilik sınavına girip o bölüm için puan yani başarı sıralamasına girmesi gerekmektedir.

Sağlık meslek liselerinden mezun olduktan sonra paramedik yani acil tıp teknisyenlerin göreve başlama hakkı olur. Kpss sınavı sonrasında acil tıp teknisyenliği görevine başlayabilirler.

Paramedik ( ATT ) Taban Puanları

Paramedik ( ATT ) genellikle Devlet üniversitelerinde 370 tavan puan olarak 290 taban puan olarak alım göstermiştir.

Vakıf üniversitelerinde ise ücretli olmak şartıyla 177 puanda alım yapılmıştır.

Yorum Yap

Sende Düşünceni Paylaş